- Home
- »
- Business Segments
- »
- Embroidery Machine
Embroidery Machine
New Embroidery Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Number Of Heads | 18 Head |
| Needles Per Head | 9 Needle |
| Max Embroidery Speed | 1500 spm |
| Number Of Needles | 9 |
| Machine Type | Automatic |
| Head Distance | 400 mm |
| Embroidery Area | 400×400 mm |
| Types Of Embroidery Machine | Embroidery |
| Voltage | 220v |
| No. Of Heads | Multi Head |
| ISI Certified | Yes |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Phases | Single Phase |
| X Drive Motor | Servo Motor |
Additional Information:
- Production Capacity: ANY
- Delivery Time: 75 DAY
- Packaging Details: NORMAL
Chishing Quilting Embroidery Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Automatic |
| Head Type | Multi Head |
| Max Speed | 1000 spm |
| Needle Count | 1 Needle |
| Working Area | 1500x1500 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | EMBORIDEY QULDING |
| Voltage | 240V |
| No. Of Heads | Multi Head |
| Material | MS |
| Power Load | 5 kW |
| Warranty | 1 Years |
| Application | Garment, Home Textile, Quilt Cover |
| Country of Origin | China |
| Max Sewing Speed | 1000 RPM |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Additional Information:
- Production Capacity: ANY
- Delivery Time: READY STOCK
- Packaging Details: NORMAL
2 HEAD EMBROIDERY MACHENE 500,900 MM FRAME SIZE 12 COLUER
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Number Of Heads | 2 Head |
| Number of Needles | 12 |
| Needles Per Head | 12 Needle |
| Max Embroidery Speed | 1000 spm |
| Machine Type | Computerized |
| Head Distance | 500 mm |
| Embroidery Area | 500,900 |
| Types Of Embroidery Machine | Sequin Machine |
| No. Of Heads | Multi Head |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Phases | Single Phase |
| X Drive Motor | Servo Motor |
Additional Information:
- Production Capacity: 10 HR 300000 STITCH
- Delivery Time: 5 DAY
- Packaging Details: BOX PAKING
Computerized Embroidery Machine 15 Head
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Max Speed For Flat Stitch | 1000 spm |
| Number Of Heads | 15 Head |
| Needles Per Head | 9 Needle |
| Max Embroidery Speed | 1000 spm |
| Number Of Needles | 9 |
| Machine Type | Manual |
| Head Distance | 400 mm |
| Embroidery Area | 400×400 mm |
| Types Of Embroidery Machine | Spangles Machine |
| No. Of Heads | Double Head |
| ISI Certified | No |
| Country of Origin | Made in India |
Used Computerized Embroidery Machine
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 240V |
| Phase | Single Phase |
| Shape | RFectangular |
Additional Information:
- Item Code: 112234
- Production Capacity: as per order
- Delivery Time: 15
- Packaging Details: bubble sheet
500,800 SIZE Single Head Automatic Embroidery Machine
| Needle Count | 12 Needle |
| Number of Needles | 12 |
| Embroidery Area | 300x300 mm |
| Max Speed | 1000 spm |
| Machine Type | Computerized |
| Application | Cap, T Shirt, Logo |
| Automation Grade | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Sequin Machine |
| Voltage | 220V |
| Cap Frame | Included |
| Sequin Attachment | Double Sequin |
| Phase | Single Phase |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Embroidery Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Automatic |
| Head Type | Multi Head |
| Max Speed | 1500 spm |
| Number Of Needles | 15 |
| Needle Count | 9 Needle |
| Embroidery Area | 400x400 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Sequin Machine |
| No. Of Heads | Multi Head |
| Application | Cap, Home Textile, Garment, Logo |
| Sequin Attachment | Double Sequin |
| I Deal In | New and Second Hand |
| 5500 kg | Length 32 fit |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Additional Information:
- Production Capacity: ANY
- Delivery Time: 75 DAY
- Packaging Details: NORAML
Embroidery Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Automatic |
| Head Type | Multi Head |
| Max Speed | 1500 spm |
| Number Of Needles | 9 |
| Needle Count | 9 Needle |
| Embroidery Area | 400x400 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Sequin Machine |
| Voltage | 240V |
| No. Of Heads | Multi Head |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 YEARS |
| Laser Power | 3KV |
| Power Consumption | 3 KV |
| Hook Type | YES |
| Weight | 6000 KG |
| Stitch Length | 15 HEAD 400MM 800 MM 27 FIT |
| Frequency | 50Hz |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Additional Information:
- Item Code: 9987
- Production Capacity: 600000 12 HR STITCH
- Delivery Time: 75 DAY
- Packaging Details: NORMAL PAKING
12 500.1000.1200 Head Computerized Embroidery Machine
| Number Of Needles | 6 |
| Machine Type | Automatic |
| Types Of Embroidery Machine | Sequin Machine |
| No. Of Heads | Multi Head |
| ISI Certified | No |