- Home
- »
- Business Segments
- »
- Looper
Looper
Providing you the best range of hc 2500 looper quilting machine uesd and used hc 2500 looper quilting machine with effective & timely delivery.
Hc 2500 Looper Quilting Machine Uesd
Product Price: Rs 16,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Quilting Type | Multi needle |
| Machine Type | Computerized |
| Max Quilting Width | 2800 mm |
| Max Thickness | 80 mm |
| Number Of Head | Multi Head |
| Automation Grade | Computerized |
| Production Capacity | 120–180 m²/hr |
| Max Stitch Length | more than 4 mm |
| Needle Row | Multi row |
| Types Of Embroidery Machine | Embrodre machine |
| Max Sewing Speed | upto 3000 (stitch/min) |
| ISI Certified | Yes |
| Frame Type | Roller type |
| Control System | PLC |
| Pattern Storage | 201–500 |
Additional Information:
- Item Code: 112233
- Production Capacity: as per order
- Delivery Time: 60 day
- Packaging Details: bubble sheet
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Used Hc 2500 Looper Quilting Machine
Product Price: Rs 13,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Max Sewing Speed | 2000-3000 (stitch/min) |
| Machine Type | Automatic |
| Number Of Needles | Malti needel |
| Model Name/Number | HC 2500 |
| Design | 300 |
| Machine Condition | New and Second Hand |
| Number Of Stitches Per Inch | LUPER |
| Head Distance | 125 mm, 150 mm |
Additional Information:
- Delivery Time: 45
Yes! I am InterestedRequest A Callback