- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Quilting Embroidery Machine
Quilting Embroidery Machine
Quilting Embroidery Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Head Type | Multi Head |
| Machine Type | Motor Operated |
| Max Speed | 1000 spm |
| Number Of Head | Embroidery quilting machine |
| Model Name/Number | 2019 TO 2022 |
| Number Of Needles | 2 |
| Needle Count | 1 Needle |
| Capacity | 1 |
| Working Area | 2000x2000 mm |
| Max Stitch Length | 4 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Number Of Threads | 2 |
| Power Load | 5 kW |
| Application | Quilt Cover, Garment, Home Textile |
| Country of Origin | China |
We distinguished wholesaler offering an enormous consignment of Computerized Embroidery Machine etc.
Additional Information:
- Production Capacity: ANY
- Delivery Time: READY STOCK
- Packaging Details: NORMAL
Embroidery QUILTING Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Multi Head |
| Max Speed | 1000 spm |
| Needle Count | 1 Needle |
| Material | Embroidery qulding machine |
| Working Area | 3000x3000 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | embroidery qulding machine |
| Model Name/Number | 2022 |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Malti |
| Power Load | 5 kW |
| Application | Quilt Cover, Garment, Home Textile |
| Country of Origin | China |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 5 KV |
Main feature Friendly interface, simple operation, graphical interface design, buttons are vivid and intuitive. Advanced management functions such as real-time monitoring. Powerful memory: 16 million.
Product Introduction
1. Friendly interface, simple operation, graphical interface design, buttons are vivid and intuitive.
2. Advanced management functions such as real-time monitoring.
3. Powerful memory: 16 million stitches of conventional memory.
4. Spindle motor digital speed regulation (patented technology) makes the spindle run smoothly and the lifting speed is smoother.
5. Automatic embroidery function (patented technology): After the thread is broken, pull the bar directly to reverse the embroidery, and the embroidery is automatically reset without manual operation.
6. Synchronous operation function: Simultaneous operations such as pattern input and output, pattern editing can be performed while embroidering, improving work efficiency.
7. The unique embroidery function makes operation easier. In the embroidery operation, the user can move the frame without turning off the machine; after the cloth clamping operation is completed, the rod can be directly embroidered.
Additional Information:
- Production Capacity: ANY
- Delivery Time: READY
- Packaging Details: NORAML