- Home
- »
- Business Segments
- »
- Quilting Machine
Quilting Machine
Singe Needle Computerized Quilting Machine
Product Brochure
| Quilting Width | 2800 mm |
| Max Thickness | 80 mm |
| Head Type | Single needle |
| Number Of Head | 1 |
| Machine Type | Computerized / Automatic |
| Number Of Needles | 1 |
| Production Capacity | 120–180 m²/hr |
| Control System | PLC |
| Pattern Storage | 201–500 |
| Max Sewing Speed | upto 3000 (stitch/min) |
| Power | AC |
Single Needle Quilting Machine Size 2800.3000
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Quilting Type | Single needle |
| Max Quilting Width | 2800 mm |
| Max Thickness | 80 mm |
| Number Of Head | Single Head |
| Number Of Needles | 1 |
| Automation Grade | Computerized |
| Production Capacity | 120–180 m²/hr |
| Max Stitch Length | 4 mm |
| Needle Row | Single row |
| Max Sewing Speed | upto 3000 (stitch/min) |
| Voltage | 220 VOLTAGE |
| Frame Type | Moving head |
| Power | AC 220 v |
| Control System | PLC |
| Pattern Storage | 101–200 |
Additional Information:
- Production Capacity: 250 Pec pay day
- Delivery Time: Ready stock
- Packaging Details: Normal Peking
Single Needle Quilting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Number Of Head | Single Head |
| Machine Type | Computerized / Automatic |
| Number Of Needles | 1 |
| Number Of Threads | 1 |
| Max Stitch Length | more than 4 mm |
| Max Sewing Speed | upto 3000 (stitch/min) |
Additional Information:
- Item Code: 565666
- Production Capacity: 120
- Delivery Time: 60 days
- Packaging Details: bubble sheet
Ultrasonic Quilting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Quilting Width | 3200 mm |
| Ultrasonic Power | 5000 W |
| Max Thickness | 100 mm |
| Machine Type | Computerized |
| Number Of Needles | 1 |
| Frequency | 20 kHz |
| Production Capacity | 180–240 m²/hr |
| Working Speed | 15–20 m/min |
| Max Stitch Length | 3 mm |
| Application | Mattress pads, Non woven quilts, Pillow covers |
| Pattern Storage | Up to 100 |
| Control System | PLC |
| Number Of Threads | 2 |
| Pattern Roller | Double roller |
| Fabric Feeding | Automatic |
Additional Information:
- Production Capacity: ANY
- Delivery Time: 45 DAY
- Packaging Details: NORMAL
Computerized Multi Needle Quilting Machine
| Quilting Width | 2400 mm |
| Max Thickness | 100 mm |
| Head Type | Multi needle |
| Usage/Application | Quilting |
| Production Capacity | 180–240 m²/hr |
| Capacity | 350 mtr/hour |
| Control System | PLC |
| Pattern Storage | 101–200 |
| Power Consumption | 5 KV |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Frame Type | Roller type |
| Frequency | 50 Hz |
| Number Of Stitches Per Inch | 16inch |
| Phase | 3 PH |
| Voltage | 380V |
| Sewing Speed | 3000 stitch/min |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Quilting And Embroidery Machine 33 head 130 inch rolling size
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Multi Head |
| Max Speed | 1000 spm |
| Number Of Needles | 33 |
| Needle Count | 3 Needle |
| Working Area | 1500x1500 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 3kw |
| Phase | Three Phase |
| ISI Certified | Yes |
| Power Load | 5 kW |
| Material | imported |
| Application | Home Textile, Garment, Quilt Cover |
| Country of Origin | China |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Additional Information:
- Production Capacity: ANY
- Delivery Time: READY STOCK
- Packaging Details: Normal packing
2800.3000 SINGLE NEEDEL QUILTING MACHINE
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Quilting Type | Single needle |
| Quilting Width | 3200 mm |
| Max Quilting Width | 2400 mm |
| Max Thickness | 80 mm |
| Head Type | Single needle |
| Number Of Head | Single Head |
| Machine Type | Computerized / Automatic |
| Number Of Needles | 1 |
| Automation Grade | Computerized |
| Production Capacity | 120–180 m²/hr |
| Max Stitch Length | 2 mm |
| Needle Row | Single row |
| Control System | PLC |
| Max Sewing Speed | upto 3000 (stitch/min) |
| Voltage | 240V |
| Pattern Storage | 201–500 |
| Number Of Threads | 2 |
| Frame Type | Roller type |
| Stitch Type | Lockstitch |
| Fabric Clamping | Chain clamp |
Additional Information:
- Production Capacity: ANY
- Delivery Time: 45 DAY
- Packaging Details: NORMAL
Single Needle Computerized Quilting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Quilting Type | Single needle |
| Machine Type | Automatic |
| Max Quilting Width | 3200 mm |
| Max Thickness | 80 mm |
| Number Of Needles | 1 |
| Automation Grade | Computerized |
| Production Capacity | 120–180 m²/hr |
| Needle Row | Single row |
| Control System | PLC |
| Pattern Storage | 101–200 |
| Voltage | 240V |
| No. Of Heads | Single Head |
| Frame Type | Moving head |
| ISI Certified | Yes |
| Warranty | 6 month |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Hc 3200 Quilting Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Quilting Width | 3200 mm |
| Max Thickness | 80 mm |
| Head Type | Multi needle |
| Number Of Head | Multi Head |
| Machine Type | Computerized / Automatic |
| Number Of Needles | more than 4 |
| Production Capacity | 180–240 m²/hr |
| Control System | PLC |
| Max Stitch Length | 4 mm |
| Pattern Storage | 201–500 |
| Model Name/Number | HC 3000 |
| Max Sewing Speed | upto 3000 (stitch/min) |
| Voltage | 380 V |
| Number Of Threads | more than 4 |
| Power | 3 PH |
| Frame Type | Roller type |
| Stitch Type | Chainstitch |
| Size/Dimension | 94 INCH |
| Weight | 6500 KG |
| Head Distance | 125 mm |
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Additional Information:
- Delivery Time: 60 day
- Packaging Details: NORMAL
Computerized Quilting Embroidery Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Computerized / Automatic |
| Max Thickness | 50 mm |
| Head Type | Mix Head |
| Number of Needles | 2 |
| Max Speed | 1000 rpm |
| Quilting Width | 120 inch |
| Production Capacity | 90–120 m²/hr |
| Working Width | 3500 mm |
| Needle Count | 3 Needle |
| Control System | PC based |
| Working Area | 3000x3000 mm |
| Pattern Storage | 500+ |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Head | Multi Head |
| Application | Mattress, Home Textiles, Garments, Car Seat Cover |
| Frame Type | Roller type |
| Fabric Thickness | ≤50 mm |
| Stitch Type | Lockstitch |
| Power Load | 3 kW |
| Needle Gauge | 50.8 mm (2 in) |
| Voltage | 380 V |
| Features | Thread Break Sensor, Stop Motion, USB Design Input, Servo Motor |
| Country of Origin | China |
Product Introduction
1. Friendly interface, simple operation, graphical interface design, buttons are vivid and intuitive.
2. Advanced management functions such as real-time monitoring.
3. Powerful memory: 16 million stitches of conventional memory.
4. Spindle motor digital speed regulation (patented technology) makes the spindle run smoothly and the lifting speed is smoother.
5. Automatic embroidery function (patented technology): After the thread is broken, pull the bar directly to reverse the embroidery, and the embroidery is automatically reset without manual operation.
6. Synchronous operation function: Simultaneous operations such as pattern input and output, pattern editing can be performed while embroidering, improving work efficiency.
7. The unique embroidery function makes operation easier. In the embroidery operation, the user can move the frame without turning off the machine; after the cloth clamping operation is completed, the rod can be directly embroidered.
Additional Information:
- Production Capacity: 100.MITER 250 12 HR
- Delivery Time: READY STOK
- Packaging Details: NORMAL PACKING
Multi Head Quilting Machine
| Machine Type | Automatic |
| Number Of Stitches Per Inch | 2inch |
| Number Of Head | Multi Head |
| Voltage | 240V |
| Power | 1HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Material | MS |
| Head Distance | 125 mm |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Sewing Speed | 2000Stitched/min |
| Phase | Single Phase |
Computerized Quilting Embroidery Machine
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Multi Head |
| Max Speed | 1000 spm |
| Number Of Head | Multi Head |
| Number Of Needles | 2 |
| Needle Count | 1 Needle |
| Working Area | 3000x3000 mm |
| Max Stitch Length | 3 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Sewing Speed | upto 3000 (stitch/min) |
| Number Of Threads | 2 |
| Phase | Three Phase |
| Power Load | 5 kW |
| Application | Garment, Home Textile, Quilt Cover |
| Country of Origin | China |
| Head Distance | 200 mm |
Additional Information:
- Production Capacity: 150-300 METER IN 1 SHIFT MINIMUM TIME 8 HOURS
- Delivery Time: 1 WEEK