- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Servo Drives
Servo Drives
Wholesale Trader of a wide range of products which include sanyo denki sanmotion rs1a03aa ac servo drives, dahao sd-p150 servo drive, ac servo motor drives and panasonic mdddt5540003 drive controller.
Sanyo Denki Sanmotion RS1A03AA AC Servo Drives
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Sanyo Denki |
| Power | 25W |
| Output Current | 25A |
| Voltage | 240V |
| Model Name/Number | Sanmotion RS1A03AA |
| Input Phase | Single Phase |
| Torque | 21 N-m |
| Motor Type | AC |
| IP Rating | IP55 |
| Frequency Response | 50 Hz |
| Material | MS |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Dahao SD-P150 Servo Drive
Product Price: Rs 22,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Dahao |
| Torque | 21 N-m |
| Output Power | 40W |
| Output Current | 25mA |
| Input Voltage | 240V |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Model Name/Number | SD-P150 |
| Ambient Operating Temperature | 50 Degree C |
| Ambient Operating Humidity | 85% |
| Max Frequency | 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
AC Servo Motor Drives
Product Price: Rs 8,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Usage/Application | Electric Fitting |
| Power | 300W |
| Voltage | 420V |
| Output Current | 10 Amp |
| Speed | 1500 RPM |
| Input Phase | Single Phase |
| Torque | 0.5q/mm |
| Motor Type | AC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Panasonic MDDDT5540003 Drive Controller
Product Price: Rs 15,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Panasonic |
| Output Current | 25mA |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Model Name/Number | MDDDT55430003 |
| Ambient Operating Humidity | 90% RH |
| Altitude | 1000m |
| Vibration | 5.9m/s2 |
| Temperature | 55 Degree C |
- Since the conditions of location affect a lot to the motor life, select a place which the conditions below. meets
- 1) Indoors, where the products are not subjected to rain or direct sun beam. The prod ucts are not waterproof.
- 2) Where the products are not subjected to corrosive atmospheres such as hydrogen sulfide, sulfurous acid, chlorine, ammonia, chloric gas, sulfuric gas, acid, alkaline and salt and so on, and are free from splash of inflammable gas, grinding oil, oil mist, iran
- powder or chips and etc.
- 3) Where the motor is free from grinding oil, oil mist, iron powder or chips. 4) Well-ventilated and humid and dust-free place, far apart from the heat source such as
- a furnace. 5) Easy-to-access place for inspection and cleaning
- 6) Vibration-free place.
- 7) Avoid enclosed place. Motor may gets hot in those enclosure and shorten the motor life.
- This product is for industrial equipment. Don't use this product at general household.
- Technical reference AC Servo Motor & Driver MINAS A4-series
- Thank you very much for your purchase of Panasonic AC Servo Motor & Driver, MINAS A4-series. Before use, refer this technical reference and safety instructions to ensure proper use. Keep this technical reference and read when necessary.
- Make sure to forward this technical reference for safety to the final user.
- If you are the first user of this product, please be sure to purchase and read the optional Engineering Material (DVOP4210), or downloaded Instruction Manual from our Web Site. [Web address of Motor Company, Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.
Caution on Installation
We have been making the best effort to ensure the highest quality, however, application of exceptionally large external noise disturbance and static electricity, or failure in input power, wiring and components may result in unexpected action. It is highly recommended that you make a fail-safe design and secure the safety in the operative range. There might be a chance of smoke generation due to the failure of these products. Pay an extra attention when you apply these products in a clean room environment.
Yes! I am InterestedRequest A Callback