- Home
- »
- Business Segments
- »
- Single Head Computerized Embroidery Machines
Single Head Computerized Embroidery Machines
Offering you a complete choice of products which include hc 2500 lupar quilting machine.
HC 2500 Lupar Quilting Machine
Product Price: Rs 16,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Quilting Type | Chainstitch |
| Max Quilting Width | 2800 mm |
| Max Thickness | 80 mm |
| Number Of Head | Multi Head |
| Machine Type | Computerized / Automatic |
| Number Of Needles | more than 4 |
| Automation Grade | Computerized |
| Production Capacity | 120–180 m²/hr |
| Max Stitch Length | more than 4 mm |
| Needle Row | Double row |
| Model Name/Number | HC 2500 LUPAR QULITING MACHINE |
| Design | YES |
| Voltage | 3 PH 380 V |
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Number Of Threads | more than 4 |
| Frame Type | Roller type |
| Power | 380 V 3 PH |
| Control System | PLC |
| Pattern Storage | 500+ |
| Size/Dimension | 94 INCH |
| Needle Space | MALTI |
| Weight | 4500 KG |
| Head Distance | MATI NEEDEL |
Additional Information:
- Production Capacity: 500 MIT 1500 MIT
- Delivery Time: READEY STOCK
- Packaging Details: NORMAL PACKING
Yes! I am InterestedRequest A Callback