- Home
- »
- Business Segments
- »
- Thread Rolling Machine
Thread Rolling Machine
Our product range includes a wide range of 120 inch ultrasonic quilting machine and automatic rolling machine.
120 INCH Ultrasonic Quilting Machine
Product Price: Rs 21,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Quilting Width | 2400 mm |
| Ultrasonic Power | 5000 W |
| Max Thickness | 50 mm |
| Frequency | 20 kHz |
| Working Speed | 10–15 m/min |
| Application | Non woven quilts, Pillow covers |
| Pattern Roller | Double roller |
| Control System | PLC |
| Fabric Feeding | Automatic |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Rolling Machine
Product Price: Rs 1,40,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Type of Thread Rolling Machine | Flat Die Thread Rolling Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Spindle Diameter | 15 mm |
| Voltage | 240V |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 10 day
Yes! I am InterestedRequest A Callback